Preduzetništvo je umjetnost

Harizma! To je bila prva riječ koja je odjeknula u prostoriji. Šta je to harizma? Kako je srednjoškolci razumiju i prepoznaju?

536

Suzdržani u odgovorima,učenici nijesu mogli sakriti zbunjenost što se pred njima nalazi čovjek za kojeg se može reći da je sve,samo ne klasični ex cathedra predavač. “Harizma je osobina koju čovjek posjeduje, oslikava jak šarm, mogućnost osobe da te ubijedi u svoje ciljeve i svoja shvatanja. Harizmatične osobe bude u sagovorniku nešto drugačije, bude rekaciju, mada ona ne mora uvijek biti pozitivna”,započeo je svoje druženje sa srednjoškolcima naš gost,slikar Tiho Vujović. Ovaj mali obični Cetinjanin,kako voli za sebe da kaže i kako ga je prisutnima predstavila moderatorka, Ajla Mustafalić,privukao je pažnju svojim nekonvencionalnim i energičnim izlaganjem.Munjevitom brzinom smjenjivale su se brojne teme,ideje,poruke.

54245

Svako vrijeme nosi svoje breme! Međutim u svakom vremenu ima mjesta za preduzetništvo i nove ideje. Potrebno je samo osluškivati tržište,ili još bolje-stvarati ga.Velika potražnja za umjetničkim djelima je dovela do toga da danas sve može biti umjetnost. Ljudi su to prihvatili, bilo je dovoljno da ih ubijedite da tako treba.
U umjetnosti postoji samo jedan kriterijum-da li se nekome nešto sviđa ili ne. Ukus publike,odnosno ono što je u datom momentu nametnuto kao društveno poželjno,vrijedno i lijepo, diktira vrijednost djela tog umjetnika. Isto tako je i sa biznisom. Glavno pravilo je da će ono što odgovara zahtjevima tržišta lako naći svog kupca. Zato je veoma važno izaći iz okvira postojećeg i provocirati potrebe publike nudeći im nešto novo,drugačije. U svijetu globalizacije i globalnog tržišta veoma je važno poznavanje osobenosti različitih kultura,kako bi se razumjele njihove potrebe.

Želeći da stavi do znanja prisutnima koliko je samopouzdanje važno za biznis,Tiho im je govorio o značaju percepcije. On je istakao da je realnost samo ono što mi mislimo o sebi,a sve ostalo je iluzija. Ukoliko se trudimo i dajemo sve od sebe u poslu koji radimo,imamo pravo da vjerujemo da smo najbolji,najbolji na svijetu!

788

Vizualizacija budućnosti i stvaranje slika željenog cilja u svojoj glavi, je način kojim nas podsvijest vodi upravo do tog cilja.

U svijetu globalizacije lako je svrstati se u gomilu, biti među većinom onih koji prihvataju ustaljeno i rade isto. Problem je biti drugačiji, svrstati se u onih 1% koji su napustili ugodnost tople sredine i široko utabane staze kako bi krčili neke nove puteve. Treba biti onaj koji proizvodi promjene i prihvata rizik. Ukoliko se nađemo u tih 1% ostalih 99% će raditi za nas. Poenta je u razmišljanju, treba iskočiti iz sistema. Treba se probuditi, napraviti skok.

Uspjeh takođe zavisi i od informacija. Šansu za osvajanje tržišta imaju samo hrabri, spremni i dobro informisani. Sve je u motivima, vizualizaciji.

Tokom devedesetminutne radionice, učesnici su imali priliku da aktivno učestvuju, da osjete istinski spoj umjetnost sa preduzetništvom, ali i da se opuste i iskreno nasmiju.
Profesor je na najbolji mogući način pokušao da prenese poruke srednjoškolcima i tom prilikom je rekao: “Osim što sam najbolji slikar, ja sam poštar. Moj zadatak je da vam tu poštu dostavim. Ovaj svijet je jako čudan.”

Pored pozitivne energije koja je vladala prostorijom, Tiho je za lijepo sjećanje najaktivnijm učesnicima poklonio serigrafije svojih čuvenih slika,nekoliko primjeraka svog romana “Marlen”,kao i par primjeraka knjige dječije poezije “Lana Asija sa cvijećem u kosi”.

Nakon predavanja, profesor je izdvojio još nekoliko minuta da se druži sa znatiželjnim srednjoškolcima,koji su imali mnoštvo pitanja. Oni su izrazili želju za ponovnim druženjem.

Ovim predavanjem zaključen je drugi dan Globalne neđelje preduzetništva,uz poruku “Vjerujte u sebe i budite drugačiji”!

Copyright © 2021 Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola. All Rights Reserved 

Design by Aleksandar Vukazić