Izgradimo svoj brend

Što se podrazumijeva pod procesom brendiranja? Na kojim resursima izgraditi nacionalni brend i kako? Koliko je to za Crnu Goru značajno i kakve koristi će pojedinačni preduzetnici imati od toga?

0 02 05 6b0c2470810dfeeb1f33571fecbae0d188ec59aecd83bbd90b582797802009bb full

Na stručan,ali za srednjoškolce prijemčiv način, odgovore na ova pitanja dali su mr Jovo Rabrenović, direktor Direktorata za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača u Ministarstvu ekonomije,kao i njegova saradnica,mr Marija Čvorović,načelnica Direkcije za razvoj nacionalnog brenda.

Oni su učenicima govorili o neophodnosti brendiranja u uslovima savremenog,globalnog tržišnog poslovanja,sa ciljem povećanja njene vidljivosti i prepoznatljivosti. Jak brend daje konkurentsku prednost državi,kao i njenim organizacijama i proizvodima.

Benefite brenda oni su slikovito ilustrovali praveći paralelu između primamljivosti brendiranog i nebrendiranog proizvoda,koji mogu biti istog kvaliteta. „Jak nacionalni brend državi donosi veći izvoz, koji podrazumijeva veću tražnju za domaćim proizvodima na inostranim tržištima, ali i spremnost inostranih kupaca da domaće proizvode plate po većim cijenama. Nacionalni brend, dalje, obezbjeđuje veću tražnju za turističkim aranžmanima u određenoj državi, kao i zainteresovanost inostranih investitira da ulažu u državu“, kazao je Rabrenović.

Proces nacionalnog brendiranja znači valorizaciju kulturnog i ljudskog potencijala, a to podrazumijeva veću tražnju za domaćom radnom snagom u inostranstvu.

Ono što je posebno privuklo interesovanje učenika jeste predstavljanje žiga,tj. logotipa koji će simbolizovati Crnu Goru kao brend. U tom kontekstu Rabrenović je rekao da je “odabrano idejno rješenje potpuno u saglasju sa postojećim državnim simbolima, na kojima je i zasnovano, i da je uvjeren da će kao takvo s uspjehom predstaviti Crnu Goru i sve njene kvalitete”.

Učenici su bili u prilici i da odgledaju promotivne video materijale Slovenije i Slovačke, kao primjere zemalja koje su kroz nacionalno brendiranje izgradile prepoznatljiv imidž.

Kao brend potencijale Crne Gore učenici su prepoznali sport, vino, turizam, Sveti Stefan,a njihovi odgovori poklopili su se sa rezultatima anketa na tu temu koje je sprovodilo Ministarstvo ekonomije.Takođe,učenici su istakli da se veliki potencijal nalazi u prehrambenim proizvodima (sir, pršuta, vino,med,riba), raznim jelima (kačamak, cicvara), a posebno su istakli barske masline.
Gospođica Marija Čvorović je sa učenicima podijelila zapažanje da mnogi stanovnici svijeta uopšte i ne znaju za Crnu Goru, pa stoga treba intenzivo da radimo na njenoj promociji. Upravo to je brendiranje države, a dobro pozicioniranje privlači nove investitore, turiste i pospješuje izvoz.
Ono što je bilo jako bitno za objasniti jeste da nacionalni brend nije isto što i turistički brend,jer većina ljudi to poistovjećuje.


Ovu posjetu gosti su iskoristili i da učenicima najave mogućnost učešća na konkursu za najbolje amaterske video snimke koji prikazuju nešto što bi moglo biti upakovano u priču o crnogorskom brendu. O svim bližim uslovima Konkursa blagovremeno će biti obaviješteni putem sredstava javnog informisanja.

Možemo zaključiti da je ovo predavanje bilo od velike koristi svim učenicima koji su ga pratili,kako ekonomskim tehničarima,tako i tiristima i kulinarima.

Copyright © 2021 Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola. All Rights Reserved 

Design by Aleksandar Vukazić